SAĞLIK İÇİN DİYET DİYET İÇİN DİYETİSYEN

➡ Hissettiğiniz açlığın psikolojik mi fizyolojik mi olduğunu ayırt edip size özel beslenme biçimi yani diyet programı oluşturacak bir diyetisyenden mutlaka yardım alın. ➡ Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketin. Renkli beslenin.

➡ Günde en az 5 porsiyon renkli sebze meyve tüketin.

➡ Tuz tüketiminizi mümkün olduğunca azaltın, günlük tuz alımı 6 gram olmalıdır.

➡ Günlük öğün vaktine özen gösterin. Az az sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

➡ Omega 3 ‘ten zengin besinler tüketin. Haftada 2-3 gün deniz ürünü/balık, günlük 4 kanat ceviz veya 10-12 adet çiğ badem tüketin.

➡ Yemek yaparken kullanılan yağ miktarına dikkat edin, kişi başına 1 tatlı kaşığı olacak şekilde ayarlayın, yemekler pişirilerek, haşlanarak, fırında yada ızgarada hazırlayın.

➡ Hazır ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun. Hazır gıdaların yerine evde hazırlayabileceğiniz kalori değeri daha az olan altenatif tariflere yönelin. 

➡ Yeşil çayın fazla tüketimi diğer besinlerinden alınacak olan vitaminleri önleyip beslenme bozuklukluğuna yol açabilir, bitkisel de olsa çay günde 2 fincan çay  veya/yada 2 fincan kahve tüketin. 

➡ Tam tahıllı ve lif açısından zengin gıdaları tüketmenin size sağlayacağı faydaları göz ardı etmeyin. Bu tip besinleri tüketmek kronik kalp hastalığı riskini azaltıp konstipasyon (kabızlık) oluşumunu önler.

➡ Çocuklarınıza yiyecek ve içecekleri sağlıklı bir şekilde yemeği sevecek bir halde sunun. Onlara su içme alışkanlığı kazandırın. Hazır meyve suları ve gazlı içecekler yerine süt ve süt ürünleri taze sıkılmış meyve suyu tüketmelerini sağlayın. Yemeği çocuğunuza ödül vermek amaçlı kullanmayın. tek tip beslenmeden olabildiğince uzak tutun, en önemlisi çocuklarınıza yemek konusunda baskı yapmayın çünkü yasaklar yaş farkı olmaksızın insanlara çoğunlukla cazip gelir.

➡ Hissettiğiniz açlığın psikolojik mi fizyolojik mi olduğunu ayırt edip size özel beslenme biçimi yani diyet  programı oluşturacak bir diyetisyenden mutlaka yardım alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir